Aktualności Bloku Prawnego Strona 1 z 1

Odcinek 10.: E-recepty

Odcinek 10.: E-recepty 31.03.2020

E-recepty – temat nadal aktualny w związku z epidemią COVID-19. Mecenas w najnowszym odcinku porad prawnych dla okulistów odpowiedział na najczęstsze pytania lekarzy związane z zagadnieniem. Oglądając materiał, uzyskasz informacje dotyczące: wymogów, jakie trzeba spełniać, aby wystawiać elektroniczną receptę; zakładania konta na platformie e-zdrowie i uzyskiwania certyfikatu; sytuacji, kiedy lekarz jest zwolniony z wystawiania e-recepty; możliwości poprawiania błędnie wystawionej recepty elektronicznej; wystawiania e-recept na leki refundowane.

Odcinek 9.: Czy ubezpieczenie lekarza wpływa na wysokość zadośćuczynienia lub odszkodowania dla pacjenta?

Odcinek 9.: Czy ubezpieczenie lekarza wpływa na wysokość zadośćuczynienia lub odszkodowania dla pacjenta? 28.02.2020

Zawód okulisty jest związany z ciągłym podejmowaniem decyzji mających bezpośredni wpływ na zdrowie pacjentów. Dowiedz się, czy Twoje ubezpieczenie wpływa na wysokość ewentualnego zadośćuczynienia lub odszkodowania w przypadku roszczeń pacjenta. Masz pytania, chcesz wiedzieć więcej? Napisz bezpośrednią wiadomość do mecenasa, korzystając z formularza dostępnego pod materiałem filmowym.

Odcinek 8.: Należyta staranność w zawodzie lekarza

Odcinek 8.: Należyta staranność w zawodzie lekarza 31.01.2020

Okulisto, bądź świadomy swoich praw i obowiązków. Zachęcamy do zapoznania się z odcinkiem, który zdobył drugie miejsce w listopadowej sondzie. Mecenas opowie, na co powinien zwrócić uwagę lekarz przeprowadzający zabiegi i w jaki sposób można zabezpieczyć się przed ewentualnymi zarzutami pacjentów dotyczącymi błędów lekarskich. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami czy doświadczeniami z codziennej praktyki lekarskiej. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości istnieje możliwość zadawania pytań mecenasowi przez specjalny formularz kontaktowy.

Odcinek 7.: Odpowiedzialność lekarza przed sądem w przypadku nierozpoznania choroby lub błędnej diagnostyki

Odcinek 7.: Odpowiedzialność lekarza przed sądem w przypadku nierozpoznania choroby lub błędnej diagnostyki 29.11.2019

Przedstawiamy Państwu odcinek, który w rozsyłanej sondzie cieszył się największą popularnością. W materiale mecenas omawia błędy medyczne (decyzyjny, wykonawczy, organizacyjny i opiniodawczy) i wyjaśnia, w jakich sytuacjach lekarz jest pociągnięty do odpowiedzialności przed sądem. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, jego komentowania, a także zadawania pytań naszemu specjaliście poprzez formularz kontaktowy umieszczony pod filmem.

Odcinek 6.: Jakie wymogi należy spełnić, aby otworzyć gabinet lekarski?

Odcinek 6.: Jakie wymogi należy spełnić, aby otworzyć gabinet lekarski? 30.09.2019

Jesteśmy na półmetku naszego cyklu bezpłatnych porad prawnych dla członków PTO – w związku z tym zachęcamy do dzielenia się w komentarzach lub poprzez formularz kontaktowy pomysłami na tematy, o których chcieliby Państwo usłyszeć w ostatnich sześciu odcinkach serii. W najnowszym materiale mecenas opowie, jakie warunki musi spełnić lekarz w związku z otwieraniem własnego gabinetu. Zachęcamy do zapoznania się z odcinkiem.

Odcinek 5.: Tajemnica lekarska – zmiany w związku z nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty

Odcinek 5.: Tajemnica lekarska – zmiany w związku z nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty 30.08.2019

Ustawa z grudnia 2018 r. wprowadziła kilka istotnych modyfikacji dotyczących tajemnicy lekarskiej. Sprawdź, czego dotyczyły i bądź na bieżąco z aktualnymi przepisami!

Odcinek 4.: Przegląd orzeczeń w sprawie błędu w sztuce lekarskiej

Odcinek 4.: Przegląd orzeczeń w sprawie błędu w sztuce lekarskiej 30.07.2019

W najnowszym odcinku mecenas omawia orzeczenia sądowe odnoszące się do odpowiedzialności cywilnej, zawodowej oraz karnej spoczywającej na specjalistach. Sprawdź, jakie konsekwencje za błędy w sztuce lekarskiej ponieśli medycy na mocy wydanych postanowień.

Odcinek 3.: Finansowanie udziału lekarza w kongresie medycznym przez firmę farmaceutyczną

Odcinek 3.: Finansowanie udziału lekarza w kongresie medycznym przez firmę farmaceutyczną 01.07.2019

Zapraszamy do oglądania, komentowania i zadawania pytań! Zobacz, jakie obowiązki wobec lekarza ma firma farmaceutyczna, która finansuje jego udział w kongresach medycznych. Jakie dokumenty musi otrzymać lekarz? Co i w jakim zakresie ma obowiązek sfinansować firma farmaceutyczna? Sprawdź!

Odcinek 2.: Kopia danych pacjenta przetwarzana przez placówkę medyczną – kiedy można otrzymać ją bezpłatnie?

Odcinek 2.: Kopia danych pacjenta przetwarzana przez placówkę medyczną – kiedy można otrzymać ją bezpłatnie? 30.05.2019

Na jakich zasadach może być wydawana kopia danych pacjenta oraz kopia jego dokumentacji medycznej? Udostępnienia jakiego zakresu informacji może żądać zainteresowany? W jakiej formie placówka medyczna udostępnia pacjentowi kopię danych i w jakim czasie od uregulowania opłaty może być ona udostępniona? Na jakim polu istniały w tym przypadku rozbieżności w interpretacji prawa? Oglądaj i komentuj!

Odcinek 1.: Rodo w placówce medycznej

Odcinek 1.: Rodo w placówce medycznej 30.04.2019

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym odcinkiem cyklu. W materiale zaproszony mecenas poruszy kwestie zarządzania danymi osobowymi pacjenta. Zachęcamy do komentowania oraz zadawania pytań naszemu specjaliście poprzez specjalny formularz zamieszczony pod filmem. Kolejny odcinek serii będzie dostępny na stronie już 30 maja!