Aktualności Bloku Prawnego Strona 1 z 2

Odcinek 12.: Jakie okoliczność zwalniają z zachowania tajemnicy lekarskiej?

Odcinek 12.: Jakie okoliczność zwalniają z zachowania tajemnicy lekarskiej? 29.05.2020

Zapraszamy na ostatni odcinek z cyklu darmowych porad prawnych dla członków Polskiego Towarzystwa Okulistycznego – przyrzeczenie lekarskie w świetle prawa, czyli tajemnica lekarska pod lupą mecenasa. W materiale filmowym nasz specjalista wyjaśnia, czy zachowanie informacji o stanie zdrowia pacjenta to dla lekarza obowiązek bezwzględny, a także na jakiej podstawie medyk zyskuje prawo do ujawnienia tajemnicy zawodowej. Jak zawsze zachęcamy do przesyłania pytań do mecenasa, który na Państwa zapytania odpowie mailowo.

Odcinek 11.: DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA W OBLICZU EPIDEMII SARS-COV-2

Odcinek 11.: DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA W OBLICZU EPIDEMII SARS-COV-2 30.04.2020

W najnowszym odcinku udostępniamy Państwu prezentację przygotowaną przez naszego specjalistę, mecenasa Dominika Wieszczka. Dotyczy ona funkcjonowania działalności gospodarczej w obliczu epidemii COVID-19. Posłuchaj wprowadzenia mecenasa i dowiedz się, jakie kwestie zostały w niej opisane. Prezentację (w postaci pliku PDF do pobrania) znajdą Państwo pod materiałem filmowym. Zapraszamy!

Odcinek 10.: E-recepty

Odcinek 10.: E-recepty 31.03.2020

E-recepty – temat nadal aktualny w związku z epidemią COVID-19. Mecenas w najnowszym odcinku porad prawnych dla okulistów odpowiedział na najczęstsze pytania lekarzy związane z zagadnieniem. Oglądając materiał, uzyskasz informacje dotyczące: wymogów, jakie trzeba spełniać, aby wystawiać elektroniczną receptę; zakładania konta na platformie e-zdrowie i uzyskiwania certyfikatu; sytuacji, kiedy lekarz jest zwolniony z wystawiania e-recepty; możliwości poprawiania błędnie wystawionej recepty elektronicznej; wystawiania e-recept na leki refundowane.

Odcinek 9.: Czy ubezpieczenie lekarza wpływa na wysokość zadośćuczynienia lub odszkodowania dla pacjenta?

Odcinek 9.: Czy ubezpieczenie lekarza wpływa na wysokość zadośćuczynienia lub odszkodowania dla pacjenta? 28.02.2020

Zawód okulisty jest związany z ciągłym podejmowaniem decyzji mających bezpośredni wpływ na zdrowie pacjentów. Dowiedz się, czy Twoje ubezpieczenie wpływa na wysokość ewentualnego zadośćuczynienia lub odszkodowania w przypadku roszczeń pacjenta. Masz pytania, chcesz wiedzieć więcej? Napisz bezpośrednią wiadomość do mecenasa, korzystając z formularza dostępnego pod materiałem filmowym.

Odcinek 8.: Należyta staranność w zawodzie lekarza

Odcinek 8.: Należyta staranność w zawodzie lekarza 31.01.2020

Okulisto, bądź świadomy swoich praw i obowiązków. Zachęcamy do zapoznania się z odcinkiem, który zdobył drugie miejsce w listopadowej sondzie. Mecenas opowie, na co powinien zwrócić uwagę lekarz przeprowadzający zabiegi i w jaki sposób można zabezpieczyć się przed ewentualnymi zarzutami pacjentów dotyczącymi błędów lekarskich. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami czy doświadczeniami z codziennej praktyki lekarskiej. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości istnieje możliwość zadawania pytań mecenasowi przez specjalny formularz kontaktowy.

Odcinek 7.: Odpowiedzialność lekarza przed sądem w przypadku nierozpoznania choroby lub błędnej diagnostyki

Odcinek 7.: Odpowiedzialność lekarza przed sądem w przypadku nierozpoznania choroby lub błędnej diagnostyki 29.11.2019

Przedstawiamy Państwu odcinek, który w rozsyłanej sondzie cieszył się największą popularnością. W materiale mecenas omawia błędy medyczne (decyzyjny, wykonawczy, organizacyjny i opiniodawczy) i wyjaśnia, w jakich sytuacjach lekarz jest pociągnięty do odpowiedzialności przed sądem. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, jego komentowania, a także zadawania pytań naszemu specjaliście poprzez formularz kontaktowy umieszczony pod filmem.

Odcinek 6.: Jakie wymogi należy spełnić, aby otworzyć gabinet lekarski?

Odcinek 6.: Jakie wymogi należy spełnić, aby otworzyć gabinet lekarski? 30.09.2019

Jesteśmy na półmetku naszego cyklu bezpłatnych porad prawnych dla członków PTO – w związku z tym zachęcamy do dzielenia się w komentarzach lub poprzez formularz kontaktowy pomysłami na tematy, o których chcieliby Państwo usłyszeć w ostatnich sześciu odcinkach serii. W najnowszym materiale mecenas opowie, jakie warunki musi spełnić lekarz w związku z otwieraniem własnego gabinetu. Zachęcamy do zapoznania się z odcinkiem.

Odcinek 5.: Tajemnica lekarska – zmiany w związku z nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty

Odcinek 5.: Tajemnica lekarska – zmiany w związku z nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty 30.08.2019

Ustawa z grudnia 2018 r. wprowadziła kilka istotnych modyfikacji dotyczących tajemnicy lekarskiej. Sprawdź, czego dotyczyły i bądź na bieżąco z aktualnymi przepisami!

Odcinek 4.: Przegląd orzeczeń w sprawie błędu w sztuce lekarskiej

Odcinek 4.: Przegląd orzeczeń w sprawie błędu w sztuce lekarskiej 30.07.2019

W najnowszym odcinku mecenas omawia orzeczenia sądowe odnoszące się do odpowiedzialności cywilnej, zawodowej oraz karnej spoczywającej na specjalistach. Sprawdź, jakie konsekwencje za błędy w sztuce lekarskiej ponieśli medycy na mocy wydanych postanowień.

Odcinek 3.: Finansowanie udziału lekarza w kongresie medycznym przez firmę farmaceutyczną

Odcinek 3.: Finansowanie udziału lekarza w kongresie medycznym przez firmę farmaceutyczną 01.07.2019

Zapraszamy do oglądania, komentowania i zadawania pytań! Zobacz, jakie obowiązki wobec lekarza ma firma farmaceutyczna, która finansuje jego udział w kongresach medycznych. Jakie dokumenty musi otrzymać lekarz? Co i w jakim zakresie ma obowiązek sfinansować firma farmaceutyczna? Sprawdź!