Światowy Tydzień Jaskry 2024 10.03.2024

Data:

10-16 marca 2024

Miejsce:

cała Polska


Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy,

 

w związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry, który w tym roku przypada na okres od 10 do 16 marca, zapraszamy  w imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Okulistycznego  do włączenia się do akcji „Polscy okuliści kontra jaskra" realizowanej przez PTO i Sekcję Jaskry PTO przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych.

To już ósma edycja inicjatywy, której celem jest zwiększenie świadomości pacjentów na temat choroby i wzrost jej wykrywalności we wczesnym stadium dzięki organizowanym w całej Polsce bezpłatnym badaniom.

Zapraszamy Państwa do zgłaszania poradni okulistycznych i wykonania badania przesiewowego w kierunku jaskry u pacjentów, którzy nie są chorzy na jaskrę i nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok. Nabór placówek odbywa się przez stronę: https://www.tydzienjaskry.pl/dla-lekarza i potrwa do 1 marca do godziny 23.59.

W badaniu przesiewowym prosimy o badanie ciśnienia, pachymetrię, badanie dna oka oraz wypełnienie ankiety. Na badanie to nie będzie wymagane skierowanie od okulisty.

Podczas siedmiu wcześniejszych edycji przebadaliśmy łącznie ponad 16 tysięcy osób z całej Polski. Aż 30 procent skierowaliśmy do dalszej diagnostyki oraz leczenia. Wielu osobom, dzięki wczesnej diagnozie, uratowaliśmy wzrok. To wspaniała akcja, ale nie udałoby się pomóc tak wielu ludziom, gdyby nie zaangażowanie tylu ekspertów, okulistów, gabinetów, klinik i poradni okulistycznych. Bądźcie Państwo z nami także w tym roku!

Was, Drodzy Pacjenci, z uwagi na duże zainteresowanie akcją, prosimy o wcześniejszą telefoniczną rezerwację wizyt. Lista gabinetów zostanie ogłoszona we wtorek 5 marca o godzinie 11.00 na stronie https://www.tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow.

Więcej informacji: https://tydzienjaskry.pl/

 

W imieniu Zarządu

prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon
prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego 

prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek
wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego

prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek
prezes elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego

prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik
 przewodniczący Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego

 

Światowy Tydzień Jaskry to międzynarodowa inicjatywa Światowego Stowarzyszenia Jaskry (World Glaucoma Association). Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na jaskrę jako główną przyczynę nieodwracalnej ślepoty i na to, że tylko wczesna diagnoza i wczesne podjęcie leczenia może zapobiec pogorszeniu wzroku.


https://www.worldglaucomaweek.org/