Ruszyła kolejna, II już edycja zbiórki pt. „Okulary dla Afryki”, organizowanej przez dr Iwonę Filipecką, ambasadorkę fundacji Dzieci AFRYKI i pomysłodawczyni zbiórki oraz akcji „Okuliści dla Afryki”. W poprzedniej edycji udało się zebrać ponad 6 tys. par okularów. Dołącz do akcji i pomóż nam pobić ten rekord!

Okulary można wysyłać do 30.11.2016 r. 
Sprawdź, gdzie przekazać okulary, kliknij tutaj.

Zbierane są używane okulary korekcyjne (plusy i minusy, z wyjątkiem cylindrycznych) oraz okulary przeciwsłoneczne. Okulary powinny być nieuszkodzone (nie mogą mieć porysowanych szkieł), umyte wodą i mydłem (ze względu na ograniczony dostęp do czystej wody). Okulary można przekazać osobiście lub przesłać na adres Kliniki.

UWAGA! Jeśli okulary przesyłają firmy optyczne, organizatorzy proszą o opisanie mocy szkieł. To zdecydowanie ułatwia segregowanie i pakowanie.

Sprawdzona metoda opisywania: każde okulary powinny być w małym (najtańszym) woreczku foliowym razem z kartką, na której napisane są moce OP, OL. Woreczki nie mogą być zawiązane. 

„Okuliści dla Afryki” to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest badanie, poprawa wzroku i zapobieganie ślepocie dzieci i dorosłych w Afryce. Z powodu trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej poziom opieki medycznej stoi na bardzo niskim poziomie, a w wielu miejscach kontynentu opieki po prostu brakuje. W tak trudnych warunkach zwyczajne zapalenie spojówek może okazać się niebezpieczne i spowodować groźne powikłania.

– Z potrzeby serca oraz chęci niesienia pomocy najmłodszym postanowiliśmy, że w miarę swoich możliwości postaramy się zmienić tę sytuację – mówi pomysłodawczyni akcji, dr Iwona Filipecka. – Od wielu lat szukaliśmy szansy, żeby wykorzystać doświadczenie i wiedzę pracowników naszej Kliniki dla poprawy wzroku dzieci w krajach, w których opieka medyczna tego nie zapewnia. W końcu spotkaliśmy odpowiednich ludzi w odpowiednim czasie i marzenie stało się możliwe. Tak powstała akcja „Okuliści dla Afryki”.

Od uruchomienia akcji w 2012 roku udało się zrealizować już 7 misji.