W dniach 24-26.10.2024 odbyła się we Wrocławiu konferencja naukowa Bielschovsky Memorial Meeting organizowana przez German Society of Strabology, Neuroopthalmology and Pediatric Ophthalmology (GSNK) w kooperacji z Sekcją Okulistyki Dziecięcej i Strabologii Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Spotkanie upamiętniało wybitną postać Alfreda Bielschowskiego, niemieckiego okulisty żydowskiego pochodzenia, urodzonego w Namysłowie na Dolnym Śląsku. Wydarzenie pierwotnie miało odbyć się w 150. rocznicę jego urodzin – w 2021 r. – jednak zostało przełożone z uwagi na pandemię. Wybór miejsca konferencji był nieprzypadkowy, bowiem Wrocław był miejscem studiów oraz późniejszej pracy naukowej Bielschowskiego, zanim, z powodu antysemickich prześladowań, został zmuszony do emigracji.

Konferencja miała na celu wymianę doświadczeń polskich i niemieckich specjalistów w dziedzinie strabologii, neurookulistyki oraz okulistyki dziecięcej. Wydarzenie rozpoczynały niezwykle praktyczne kursy, a swoją wiedzą i doświadczeniem strabologicznym dzielili się między innymi organizatorzy wydarzenia: dr hab. n. med. prof. ucz. Piotr Loba, kierownik Zakładu Patofizjologii Widzenia Obuocznego i Leczenia Zeza Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, oraz prof. dr med. Oliver Ehrt z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Życiorys patrona konferencji przybliżyła zgromadzonym prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło kierująca Kliniką Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Kolejne dwa dni obfitowały w ciekawe wykłady i prezentacje trudnych przypadków klinicznych, aktywujących uczestników do wzięcia udziału w dyskusji. Konferencję, przez wygłoszenie swoich referatów, uświetnili światowej sławy specjaliści z zakresu okulistyki, tacy jak Anja Eckstein, Michael Brodsky, Stephen Kraft czy Herbert Simonsz.

Cieszyła również niezwykła aktywność polskich specjalistów okulistyki i ortoptystów, a o zainteresowaniu wydarzeniem świadczyła obecność przedstawicieli wszystkich wiodących ośrodków w Polsce zajmujących się strabologią i okulistyką dziecięcą. Pozostaje nadzieja, że spotkanie upamiętniające postać Bielschowskiego przyczyni się do dalszego zacieśniania relacji i wymiany doświadczeń między specjalistami z Polski i Niemiec.

Zdjęcia:
1. Prof. Piotr Loba oraz Prof. Oliver Ehrt podczas sesji otwierającej sympozjum.
2. Prof. Marta Misiuk-Hojło prezentująca wykład o życiu Bielschovskiego.
3. Uczestnicy konferencji w trakcie sesji plakatowej.