Europejskie Towarzystwo Chirurgów Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej (ESCRS) opracowało wytyczne dotyczące operacji zaćmy, mające na celu poprawę wyników leczenia pacjentów oraz ujednolicenie standardów w różnych ośrodkach. Wytyczne te obejmują szeroki zakres rekomendacji, dotyczących m.in. oceny przedoperacyjnej, technik chirurgicznych, postępowania śródoperacyjnego oraz opieki pooperacyjnej. Do 31 października br. trwają konsultacje przygotowanych rekomendacji. Uwagi można przesyłać na adres e-mail: cataract.guidelines@office.escrs.org.

W przypadku zaćmy interwencja chirurgiczna wciąż pozostaje jedyną skuteczną metodą przywrócenia wzroku. Obecnie nie ma niechirurgicznych metod leczenia tej choroby. Nowe wytyczne mają na celu wsparcie zarówno środowiska klinicystów, jak i pacjentów w drodze do osiągniecia najlepszych możliwych efektów terapeutycznych. Częstotliwość występowania zaćmy wzrasta wraz z wiekiem, zwiększając znacznie jej negatywny wpływ na zdrowie publiczne.

Poniżej kilka rekomendacji z wytycznych ESCRS dotyczących operacji zaćmy:

  1. Profilaktyka: Zalecane jest stosowanie iniekcji dokomorowej cefuroksymu (1 mg w 0,1 ml) na zakończenie operacji zaćmy w celu zmniejszenia ryzyka pooperacyjnego zapalenia wnętrza gałki ocznej.
  2. Znieczulenie miejscowe: Najczęściej stosowanym rodzajem znieczulenia w operacjach zaćmy jest znieczulenie miejscowe, jeśli jest odpowiednie dla pacjenta. Można jednak rozważyć dodatkową iniekcję dokomorową lidokainy, aby zmniejszyć ból.
  3. Soczewki toryczne (toric IOLs): Powinny być rozważane u pacjentów z astygmatyzmem rogówki powyżej 1,0D, a zwłaszcza przy astygmatyzmie powyżej 2,0D.
  4. Wybór refrakcji: Docelowa refrakcja powinna być ustalana wspólnie przez pacjenta i lekarza, w zależności od wybranej soczewki wewnątrzgałkowej (IOL) oraz preferencji pacjenta.
  5. Leczenie obrzęku plamki po operacji: Podstawowym leczeniem są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs) lub sterydy, choć brak jednoznacznych dowodów na optymalną terapię.
  6. Techniki chirurgiczne: Zarówno klasyczna fakoemulsyfikacja (CCS), jak i laserowa operacja zaćmy (FLACS) są bezpieczne i skuteczne, dając porównywalne wyniki pod względem ostrości widzenia i powikłań.
  7. Leczenie zapalenia po operacji: Po rutynowej operacji zalecane jest stosowanie połączenia kropli NSAIDs i kortykosteroidów. Jest to bardziej skuteczne niż monoterapia.
  8. Operacja obu oczu jednocześnie (ISBCS): Jest to bezpieczna i skuteczna opcja, która może być rozważona u pacjentów bez chorób współistniejących oczu, które mogą zwiększać ryzyko powikłań.
  9. Opieka zdalna po operacji: Może zastąpić wizyty w klinikach, zwiększając efektywność czasową i kosztową, ale wymaga dalszej oceny pod kątem skuteczności.

Pełny tekst wytycznych dostępny jest na stronie.