Szanowni Państwo,
z przykrością informujemy o śmierci Prof. Jacka Jerzego Kańskiego (Jack J. Kanski), wybitnego specjalisty, autora wiodącego podręcznika okulistycznego: "Okulistyka kliniczna", który doczekał się licznych wznowień i dodruków. Profesor Kański był członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie oraz komitetu honorowego polskiego czasopisma naukowego "Okulistyka". Pisywał artykuły m.in. dla „British Journal of Ophthalmology", „Ophthalmology", „Survey of Ophthalmology", „American Journal of Ophthalmology" oraz „Kliniki Ocznej”.

Wspomnienie sylwetki
Jack J. Kanski urodzuł się 5 sierpnia 1939 w Warszawie. Był synem Jerzego Kańskiego, szefa obrony Edwarda Śmigłego-Rydza, Naczelnego Wodza w wojnie obronnej 1939 roku. Okres wojenny spędził z matką w Warszawie, a następnie w Siewierzu. W 1946 opuścił Polskę wraz z matką przez zieloną granicę. Zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie uczęszczał do Mayfield College w Sussex oraz The London Hospital Medical College, a następnie ukończył studia medyczne na University of London. Po studiach odbył staż w londyńskim Moorfields Eye Hospital, w 1966 obronił pracę doktorską z zakresu oftalmologii, a rok później został członkiem The Royal College of Surgeons. Pracował jako chirurg-okulista w Prince Charles Eye Unit w King Edward 7th Hospital w Windsorze, gdzie został honorowym konsultantem.

Profesor Jack J. Kanski był honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Miał bezpośredni wpływ na rozwój i doskonalenie kształcenia rezydentów z Polski, których przyjmował na szkolenia. Wielokrotnie uczestniczył i wygłaszał wykłady na zjazdach Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Śmierć prof. Jacka J. Kanskiego to niepowetowana strata dla światowej i polskiej okulistyki.